O czym dzisiaj?

  1. Jak to działa?
  2. Bot jako wsparcie sprzedaży
  3. Newsletter
  4. Obsługa klienta – FAQ
  5. Jak stworzyć własnego bota

Coś co jeszcze 30-40 lat temu mogło wydawać się ludziom abstrakcją – dzisiaj jest elementem codzienności. Z pewnością powyższe zdanie można by dopasować do wielu aspektów codziennego życia. W końcu – czy we wspominanych wcześniej czasach, ktokolwiek mógłby się spodziewać, że będziemy mogli rozmawiać z robotami? Rzeczywistość jednak doprowadziła do tego, że faktycznie jest to możliwe. Co więcej, jest to coraz częściej wykorzystywane narzędzie w marketingu internetowym. Jak to działa, oraz jakie może dać korzyści dla Twojego biznesu?

1. Jak to działa?

Wiecie co jest największą zaletą takich botów? Fakt, iż są mega uniwersalne. Można je porównać do wody, która niezależnie w jakim pojemniku się znajdzie – zawsze idealnie dopasowuje się do niego. Tak samo jest z naszym botem. Niezależnie od tego w jakiej branży pracujemy – bot jest na tyle uniwersalny, że bez problemu “odnajdzie” się w każdej dziedzinie. Wszystko za sprawą odpowiedniego zaprogramowania oraz ustawienia. W związku z tym, boty możemy zaprogramować w dowolnie wymyślony przez Nas sposób. Chcesz aby Twój bot odpowiadał na powtarzające się w kółko pytania klientów? A może ma prowadzić za Ciebie sprzedaż? Zdobywać leady biznesowe? Żaden problem. To własnie ta uniwersalność sprawia, że boty znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie.

2. Bot jako wsparcie sprzedaży

Pierwszym sposobem wykorzystania bot’a, o jakim chcemy napisać jest wsparcie sprzedaży. Nie jest zbyt trudne, zaprogramować bota w sposób, aby ten przedstawiał klientowi produkty, podawał cenę, przekierował do serwisu płatniczego oraz pobrał dane adresowe klienta. Po takiej operacji wystarczy jedynie zapakować zamówienie i wysłać na podany adres. Pełna automatyzacja! Jeśli prowadzimy sklep internetowy, jest to niezwykle wygodne i praktyczne. Bota możemy zaprogramować, aby po otrzymaniu wiadomości o treści “telewizor”, przedstawił klientowi aktualną ofertę telewizorów. Wygodne, prawda?

Przykład czat bota

3. Newsletter

Kolejnym zastosowaniem jest wykorzystanie naszego automatycznego bota, aby informował klientów co ciekawego się u nas dzieje. Schemat działania jest niemal identyczny jak przy newsletter’ach mailowych. Z tą różnicą, że tutaj dostajemy wiadomość na messenger’ze. Wystarczy, że zaprogramujemy bota w ten sposób, aby co określony czas, wysyłał wiadomość do osób które mają zaobserwowaną naszą stronę. W takim wypadku wystarczy, że napiszemy krótki tekst odnośnie nowości czy ciekawostek co u nas, a całą resztę wykona za nas bot.

4. Obsługa klientów – FAQ

Kolejnym zastosowaniem jest zaprogramowanie bota, aby ten odpowiadał na najczęstsze pytania klientów. Wyobraźmy sobie sytuacje w której klient wchodzi na fanpage naszej firmy. Jest zainteresowany usługą, ale nie do końca wie co i jak. W tym momencie pojawia się przed nim otwarte okienko rozmowy z naszą stroną, a rozmowę prowadzi oczywiście bot. Dobrym rozwiązaniem jest na samym początku rozmowy zamieścić kilka pytań, które klient może “sam zadać” naszej stronie, po czym otrzyma odpowiedź od naszego bota. Ten sposób świetnie sprawdza się przy wszelkiego typu klinikach czy gabinetach oferujące usługi. Dzięki temu klient samodzielnie, bez angażowania nas dowie się jak wygląda dany zabieg, ile kosztuje, oraz od razu umówi się na wizytę. Dzięki temu zaoszczędzamy czas, a co więcej – bot może odpowiadać wielu osobom na raz.

Stworzenie własnego czat bota wcale nie musi być trudne!

5. Jak stworzyć własnego bota?

Wiele osób nie korzysta z chat bota, z tego względu, że na samo hasło “bot” wyobrażają sobie niewiarygodnie skomplikowany system. Nie ma to jednak zbyt dużo wspólnego ze stanem faktycznym. Stworzenie bota zajmuje dosłownie chwile, już po 5 minutach od rozpoczęcia tworzenia, może on obsługiwać klientów. Z pomocą przychodzą nam aplikacje, które automatycznie ustawią naszego bota. Jedyne co my musimy zrobić, to jednorazowo wprowadzić wszelkie treści jakie chcemy aby się znalazły. Całą resztę zrobi za nas aplikacja. Jednakże bardziej skomplikowane boty to już większe przedsięwzięcie, które oczywiście w przyszłości może nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy