W ostatnim czasie filmiki robią furorę nie tylko w sieci i na portalach typu YouTube, ale także odgrywają ważną rolę w Social Mediach. Coraz więcej firm decyduje się na promocję swojej działalności i usług poprzez udostępnianie krótkich treści w formie video. Dzisiaj podpowiemy Ci jak optymalizować video pod kątem pozycjonowania SEO.

Przekonaj użytkownika by obejrzał Twoje video

“Nie bądź taki, no weź obejrzyj”

To forma może być raczej mało skuteczna i zachęcająca w kontakcie z użytkownikiem, a potencjalnym klientem Twojej firmy. Jak zatem przekonać typowego użytkownika, by zerknął na Twoje video?

Przede wszystkim najważniejsza jest zawartość. Użytkownik musi chcieć poświęcić swój czas na obejrzenie akurat Twojego filmiku. Powinien być interesujący i użyteczny dla odbiorcy. Zresztą jak każdy wpis na Twojej stronie, blogu czy profilu społecznościowym. Przykładowo Ania jest wizażystką i prowadzi jednoosobową działalność. Jeżeli wstawi na swoją stronę video o śmiesznych kotkach to zachęci swoich przyszłych klientów do współpracy z jej firmą? Nie, ponieważ to video nie ma nic wspólnego z jej działalnością. Co zatem powinna zrobić Ania? Udostępnić filmik zgodny z tematyką jej usług czyli np. krótki filmik instruktażowy jak wykonać makijaż wieczorowy.

Drugą bardzo ważną rzeczą, o której musisz pamiętać to wysoka jakość filmów. Zdecydowanie lepiej ogląda się video, które jest nagrane w wysokiej rozdzielczości. Co za przyjemność oglądać filmik, na którym możesz policzyć piksele? Także nie należy przesadzać w drugą stronę. video nie musi być nagrywane w rozdzielczości 4K, wystarczy jakość HD.

Udostępniaj video na swoich stronach

To bardzo istotna wskazówka jeśli pozycjonujemy stronę pod kątem SEO. Jeżeli umieszczając video w sieci chcesz, żeby Twoja strona pokazywała się wyżej w rankingach wyszukiwarki, musisz pamiętać o tym, by filmik udostępniany był na Twojej stronie. Dlaczego? Już wyjaśniam. Wracając do przykładu Ani, wrzuca ona filmik instruktażowy z makijażem na wszechobecnie znany YouTube. W opisie video wstawia link do swojej strony oraz do profili społecznościowych. Jest to świetny sposób na zwiększenie zasięgów. Ale jak to ma się do optymalizacji SEO? Wyszukiwarka zaindeksuje film Ani i przekieruje użytkownika na stronę YouTube, a nie na jej własną domenę. Pod kątem SEO to właśnie mija się z celem. Więcej na temat optymalizacji strony pod kątem SEO możecie przeczytać tutaj.

Pamiętaj o uzupełnianiu meta danych video

Żeby wyszukiwarka dostarczyła użytkownikom Twoje treści musisz dostarczyć jej wszystkich niezbędnych danych, które pomogą jej zaindeksować video. Tu przychodzą z pomocą metatagi, czyli informacje zawarte w strukturze strony. Pomagają one wyszukiwarce określić zawartość Twojej strony i jej treści by dopasować ją do wyników wyszukiwania. W szczególności najważniejsze są tytuł i metaopis.

Ustalając tytuł musisz pamiętać żeby był krótki i zwięzły. Dopiero w opisie możesz wykazać swoje umiejętności literackie i napisać więcej ciekawych informacji, nie zapominając oczywiście o słowach kluczowych.

MINIATURKA

Miniaturki z portalu Youtube odnośnie pozycjonowania video pod kątem SEO
Youtube, Seweryn Sroka

Co jest pierwszą rzeczą, którą widzi użytkownik? Miniaturka video. Jest to niezwykle istotna sprawa, bo już pierwsze wrażenie wzrokowe decyduje o tym, czy użytkownik obejrzy Twoje video czy będzie scrollował dalej. Co więc musisz zrobić? Ustawić taką miniaturkę, która będzie przede wszystkim zachęcała użytkownika do włączenia akurat Twojego video. No i wiadomo, musi to być zgodne z treścią Twojego filmu. Są tacy, którzy wstawią na miniaturkę słodkie kotki, żeby przyciągnąć widza, a oglądając filmik okazuje się, że jest to instrukcja złożenia roweru. Ja bym się wściekła, a Ty? Dlatego pamiętaj jak ważną rolę odgrywa dobrze dobrana miniaturka.

… znowu słowa kluczowe

W pozycjonowaniu SEO wszystko opiera się na dobrze dobranych słowach kluczowych. Musisz to wałkować i wałkować, aż do znudzenia, ale to absolutna podstawa. Żeby dobrze dobrać słowa kluczowe musisz przeanalizować grono swoich odbiorców. Zadaj sobie pytanie: Do kogo chcę trafić z moim video? Ułatwi Ci to zadanie. Musisz eksperymentować ze słowami i frazami kluczowymi. Zmieniaj je, analizuj, udoskonalaj. PRACA PRACA PRACA… Po więcej informacji o słowach kluczowych odsyłam ponownie tutaj.

Social media – klucz do sukcesu

Nie od dzisiaj wiadomo, że social media to najlepszy sposób na dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. W mediach społecznościowych krótkie treści w formie video są bardzo popularne. Łatwo więc wykorzystać ten kanał do promocji swojej działalności. Social media ułatwiają Ci dotarcie do grona użytkowników, którzy mogą zostać Twoimi potencjalnymi klientami. Pamiętaj, że fajne i ciekawe video generuje ruch na Twoim profilu i zwiększa Twoje zasięgi.

Share video

Co jest kluczem do sukcesu? Zachęcenie użytkownika do udostępniania Twoich video. Nie tylko poprzez przycisk “udostępnij” na Facebooku czy Instagramie, chociaż to świetna opcja. Bardzo ważne jest też to, byś ułatwił swoim odbiorcom udostępnianie swoich video na ich stronach czy blogach. Jeżeli chcą oni udostępnić Twój film na swojej stronie to oznacza, że doceniają Twoje starania i chcą się podzielić nimi ze swoimi odbiorcami. Pamiętaj, że dzięki temu zyskasz linki przychodzące i bardzo poprawi to Twoją pozycję pod kątem SEO w wyszukiwarce. So easy, right?

Czyli jednak to możliwe!

Pewnie, że tak! Będzie Cię to kosztowało trochę pracy, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Wiadomo, jeśli chcesz pójść na łatwiznę możesz skorzystać z marketingu wyszukiwarek zwanego SEM. Nie zapominaj, że najważniejsza jest zarówno treść i jakość Twojego video, ale i dobre pozycjonowanie pozwoli Ci osiągnąć lepsze wyniki oglądalności.

Potrzebujesz pomocy?

Mam dla Ciebie świetną wiadomość! W Social Unicorn zajmujemy się zarówno pozycjonowaniem jak i profesjonalnym tworzeniem treści video. Od produkcji do montażu 🙂 Zajrzyj do naszej strefy video i przekonaj się sam 😉

Jeśli uważasz ten post za wartościowy podziel się nim w Social Media! 🙂 Pomóż komuś kto tego potrzebuje! 🙂